Co je orientační běh?   |    Slavia Hradec Králové - oddíl OB   |    Východočeská oblast OB   |    Český svaz OB              
      novinky  rozpis  ubytování  prostor závodu  ukázky mapy  pokyny  seznam přihlášených  výsledky  výsledky s mezičasy  seznam přihlášených  výsledky  výsledky s mezičasy  okolí  soutěž  fórum  přihlásit  favorité  co je OB  pořadatelé  sponzoři závodu  mediální partneři  obec Chvaleč
  Okolí Chvalče

Rozhledna Žaltman je jedním z nejznámějších míst

   „…ten kraj jsi záhy prošel v údivu, nenasycen, v překvapení a v sladké únavě, ustavičně dojat a rozechvěn nad jeho tajemností a krásou…“, napsal klasik Karel Čapek.

 

   Těžko lze výstižněji a přitom stejně tak stručně charakterizovat tento na první pohled nenápadný kout severovýchodních Čech, ze všech stran obklopený turistickými obry, jako jsou Krkonoše, Český ráj a Orlické hory. Čapek měl však pravdu, možná to tak při pohledu na mapu nevypadá, ale v této pohraniční výspě, ohraničené na západě masivem Zvičiny, opuštěnými planinami pod skalními bludišti u Teplic a hraničními kameny na hřebenech Javořích hor na severu a východě a údolím Metuje na jihu, lze nalézt úplně všechno.

 

   V okolí Chvalče se nachází mnoho různých zajímavostí, které přímo vybízí k sobotnímu výletu. Na své si přijdou milovníci přírody, historie, bunkrů nebo třeba jen výhledů do okolí.

 

   Vršky a údolí Jestřebích hor jsou ideální k procházkám v přírodě. Z těch nejbližších zajímavých míst můžeme zmínit Severní a Jižní Čížkovy kameny, které se nacházejí východně od Trutnova. Kromě různých skalních útvarů je toto místo zajímavé svými pěknými výhledy. Turistická trasa prochází několik set metrů podél menších skal a samotné prostředí tohoto místa vytváří příjemnou kulisu mnoha průhledů do oblasti města Trutnova a východních Krkonoš.

 

   Jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor je rozhledna Žaltman (JZ od Radvanic). Ve výšce 739 m n. m. je postavena železná konstrukce s točitými schody. Rozhledna byla uvedena do provozu roku 1967. Shora je nádherný rozhled po celých Jestřebích horách.Dále můžete vidět Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Soví a Javoří hory, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět stolové hory v sousedním Polsku - Bor a Hejšovina, na jižní straně dohlédnete za přehradu Rozkoš až do oblasti u Hradce Králové.
Výčet viditelných míst není úplný, ale to se nakonec můžete přesvědčit na vlastní oči.

Rozhledna je volně přístupná, za podívání nezaplatíte ani korunu.

 

   Na zeleně značené cestě vedoucí z rozhledny Žaltman směrem na osadu Paseka, můžete snadno nalézt tajemnou sluj loupežníka Lotranda. Už z dálky můžete vidět ve skále vytesaný nápis Lotrando a také řetěz zavěšený nad ohništěm.

Sluj je obklopena malými skalami a krásnou přírodou.

   Více informací nejen o přírodních zajímavostech můžete najít na www.jestrebihory.cz.

 

   Další přírodní zajímavostí a asi největším lákadlem v blízkém okolí jsou Adršpašsko-teplické skály. Vlčí roklí jsou odděleny Adršpašské skály od skal Teplických.

Jedinečné skalní město Teplické skály leží 2 km od města Teplice nad Metují a 24 km od Trutnova. Prohlídkový okruh je 6 km dlouhý a můžete jej projít za 2 až 3 hodiny. Cestou spatříte podivuhodné skalní útvary jako jsou Skalní koruna, Chrámové a Martinské stěny, Lední medvěd, Krakonošovo párátko a mnohé jiné,"věčný sníh" v hlubokém kaňonu Sibiře, zelené koberce mechů a kapradin a mnoho jiných krás přírody. To vše je obklopeno hlubokými lesy a protkáno stříbrnými žilkami potoků.

Prohlídkový okruh je v provozu od 10.dubna do 11.listopadu od 9:00 do 17:00, každý den a za každého počasí.Vstupné: dospělí 50 Kč,děti a studenti 25 Kč. http://www.teplickeskaly.cz/

Vstup do Adršpašských skal je z Dolního Adršpachu. Mezi nejznámější skalní útvary zde mj.patří Milenci, Starosta se Starostovou, Homole cukru, Malý a Velký konšel. Zpestřením je plavba po jezírku. http://www.adrspach.cz/index.php

 

   Chodíte-li raději po městě „normálním“ a ne skalním, svou blízkostí se k návštěvě nabízí město Trutnov. Ve městě se nacházel hrádek z dob založení města (asi kolem r.1260), který stával vedle kostela. Byl přestavěn na zámek a později na školu. Nyní se zde nachází muzeum. Renesanční radnice z r.1591 byla po požárech v r.1862 pseudogoticky přestavěna. V okolí kostela jsou patrné zbytky městských hradeb. Pozdně barokní kostel byl vystavěn v l.1755-1782 podle plánů L.Niederöckera, v oknech sklomalby z konce 19.stol., fresky E.Tinzmanna z r.1910. Na Jánském vrchu,jižně od centra, se nachází barokní kaple z r.1712 a v okolí také hroby a pomníky padlých v prusko-rakouské válce v r.1866.

http://www.trutnov.cz/

 

   Další z Trutnovských zajímavostí je návrší Šibeník. Jeho název vznikl (název je písemně doložen roku 1490) díky tomu, že se na něm až do roku 1787 stavěly šibenice, na nichž končili odsouzení. Vrch byl vidět z velké dálky a tím pádem sloužil jako odstrašující příklad. V dávných dobách tam skončili i neprávem odsouzení... V dokumentech sepsaných Simonem Hüttelem v průběhu 16. století se můžete dočíst o mnoha popravách, jak probíhaly a kdo byl za co popraven. Více na http://www.fylkir.unas.cz/sibenik.htm.

 

   Z ostaních okolních vesniček či městeček se k návštěvě nabízí Suchovršice s dvěmi dřevěnými krytými mosty přes řeku Úpu, http://www.volny.cz/ou.suchovrsice/, Malé Svatoňovice s muzeem bratří Čapků, http://malesvatonovice.unas.cz/ či Markoušovice se sochou císaře Josefa II. (socha císaře Josefa II. stojí u chalupy v horní části obce, naleznete ji na červené turistické značce z Trutnova do Malých Svatoňovic. Z tabulky na domě se dozvíte, že litinová socha byla postavena na oslavu 100 let zrušení nevolnictví a původně stála v dolní části obce. Připomíná návštěvu císaře Josefa II. a jeho pomoc zdejší obci v roce 1771, kdy byla katastrofální neúroda.)

   Na stránkách http://www.chvalec.cz/ si také můžete přečíst více o obci, ve které se nachází centrum závodů.

 

   Pokud se zajímáte o bližší historii než je třeba právě Josef II.či výstavba kostelů a dosavadní nabídka vás nezaujala, doufám, že teď přichází něco pro vás. Pevnosti a bunkry z 20.století.

   Masív Jestřebích hor tvořící předěl mezi náchodským a trutnovským pevnostním úsekem představuje sám o sobě nepřehlédnutelnou přírodní překážku. Jediným místem, které bylo vhodné pro přechod techniky přes hřeben, bylo sedlo v prostoru vesničky Odolov (cca 13 km JV od Trutnova). Je tedy pochopitelné, že bylo důležité tento uzávěr důsledně zabezpečit dostatečně silným obranným postavením. Lehké opevnění bylo v prostoru Odolova postaveno již v roce 1937 (dva ucelené sledy), se stavbou pěchotních srubů se začalo až na jaře roku 1938. Uzávěr úžlabiny s důležitou silnicí tvořily tři pěchotní sruby a několik lehkých objektů vzor 37. Jedním z těchto tří objektů těžkého opevnění byl i samostatný pěchotní srub T-S 26. Detailnější informace o pevnostní linii mezi Švédským vrchem a Odolovem najdete na

www.bunkry.cz/t26/. Otevřeno je 24.a 25.září, od 9:30 do 17:30 hodin.

   Z mnoha dalších pěchotním srubů můžete během víkendu navštívit srub t-s 27,“Nad cestou“. Srub je začínajícím muzeem a právě probíhá jeho třetí sezóna. Na objektu jsou již instalovány první historické expozice a pokračují další rekonstrukční práce. Cesta k objektu je značena ukazateli od hostince 'U Lotranda', podél věznice a dále po lesní cestě přes Kraví horu (pozor - zde stojící objekt je T-S 28), až k objektu t-s 27. Otevírací doba je vždy poslední sobotu v měsíci 10 – 18 hod. Tzn. 24.9.2005. Více na http://www.t-s-27.net/.

   Zajímavá je také dělostřelecká tvrz Stachelberg, která se ovšem nachází severně od Trutnova, blízko u silnice na Žacléř. http://www.hrady.cz/index.php?OID=1342

sponzori
Sponzoři závodu

Domis Pivovar Náchod
Racom
KH-kraj www.holan.cz
Krkonošské papírny


Mediální partneři

Český rozhlas HK


Partneři ČSOB

www.diadora.cz
www.barum.cz
www.zaket.cz www.hitec.cz
www.koop.cz
www.tmapy.cz
www.obcasopis.nord-service.cz www.toitoi.cz
www.newline.cz
www.ecco-receptor.com



Počet přístupů



Právě je on-line:




logo





©  2005 Slavia Hradec Králové - oddíl orientačního běhu