Co je orientační běh?   |    Slavia Hradec Králové - oddíl OB   |    Východočeská oblast OB   |    Český svaz OB              
      novinky  rozpis  ubytování  prostor závodu  ukázky mapy  pokyny  seznam přihlášených  výsledky  výsledky s mezičasy  seznam přihlášených  výsledky  výsledky s mezičasy  okolí  soutěž  fórum  přihlásit  favorité  co je OB  pořadatelé  sponzoři závodu  mediální partneři  obec Chvaleč
  Favorité letošního MČR štafet a klubů – kategorie dospělých

Kde hledat favority závodu

Kde hledat favority závodu? Recept je poměrně jednoduchý, leč výsledek často pokulhává: vezměte loňské výsledky mistrovského závodu, řádně promíchejte s aktuálním pořadím v České lize klubů a Českém poháru štafet, přidejte trochu spekulací nad sestavami a na závěr dokořeňte dle chuti věštěním z křišťálové koule.

Začneme u štafet – dámy mají přednost. V loňském poměrně vyrovnaném závodě bylo pořadí následující: první štafeta TBM (Klechová, Stará, Macúchová), druhá LPU (Krčálová, Dočkalová, Štěrbová) a třetí SJC (Kolářová, Brožková  R., Brožková D.), následovány závodnicemi PHK, BOR a JPV. Letos je bezkonkurenčně nejlepší štafeta LPU, značný odstup mají štafety DKP, PGP, SJC, SCP a BOR. Jasným favoritem závodu je tedy trio LPU, které má možnost běžet v loňském úspěšném složení. Naopak otazník visí nad složením štafety TBM, loni vyběhly titul zkušené reprezentantky, letos bude možná muset některou z nich nahradit jiná oddílová kolegyně. Již jistá je neúčast Dany Brožkové, která bude štafetě SJC znatelně chybět. Štafeta Nového Boru by v ideálním složení Rufferová, L.  Krafková a Topinková mohla pomýšlet hodně vysoko. Nelze podceňovat ani závodnice DKP, které budou nejspíš bojovat ve složení L. Waldová, Kovářová, Hrušková. Složení teamu PHK je velkou neznámou, proslýchá se, že Petra Novotná poběží za veteránky, a tak se na startu objeví nejspíš někdo ze čtveřice Panchártková, Nováková, Běhounová, Navrátilová. Praga Praha se letos může opřít o dvojici juniorek Spurná,  M. Tichovská, které si k sobě vyberou možná Hanku Tichovskou. Štafeta Sparty Praha disponuje rankingově nejsilnější trojicí v podobě Hrazdírová, Haluzová, Teringlová. Dobrý výsledek lze také čekat od tria Omová, Kvapilová, Novotná z Turnova. A konečně černý kůň závodu – osmou pozici z loňska bude chtít rozhodně vylepšit štafeta pořádajícího klubu, která se v nejsilnějším složení schází jen jednou do roka.

Mužské štafety doběhly loni následovně: první PHK (Novotný T., Zvěřina, Losman), druhá SHK (Hepner, Komanec, Jedlička) a třetí SJC (Palas, Ticháček, Vodička), následovány závodníky SJI, TUR, ZBM. Letos jsou papírově nejsilnější teamy ZBM, PGP, LPU, SJC, PHK a TZL, ale mnoho štafet se objevuje v ideálním složení až právě na mistrovském závodě, takže toto průběžné pořadí Českého poháru nemusí být rozhodující. Každopádně štafeta ZBM, ať už nastoupí v jakémkoliv složení (Dlabaja, Zřídkaveselý, Bukovac, Rajnošek) , bude po loňském slabším šestém místě usilovat o vítězství. Naopak štafeta SHK přišla o Jedličku, který staví tratě, a tak šance na obhajobu loňského výsledku jsou spíš teoretické. Složení tria PHK je již tradičně obestřeno tajemstvím podobně jako u jejich oddílových kolegyň, a tak bude záležet, kdo bude zrovna po ruce a zároveň ve formě (na finiši pravděpodobně uvidíme Losmana).  Velké ambice má štafeta Pragy Praha ve složení L. Matějů, Skyva, Procházka. Silní budou závodníci LPU (Lučan, Udržal, Štěrba), SJC (Švihovský, O. Kazda, Palas), SCP (Kovář, J. Mrázek, Skripnik), TBM (Štěpánek, Čech, O. Kozák), SJI  a další. Především však nelze zapomínat na tradičně štafetově silný oddíl TZL s finišmanem Smolou, který bude jistě chtít vylepšit loňský výpadek prvního teamu. Štafeta Turnova se bude muset na prvním úseku  obejít bez P. Váni, což poněkud snižuje šance na úspěch.

Možná ještě prestižnější je závod oddílových klubů. Loňské výsledky dopadly takto: na prvním místě SJC, následováni PHK, SHK, PGP, TBM a LPU. Pozorným čtenářům jistě neuniklo, že favority v mužských i ženských štafetách jsou letos oddíly LPU, PGP, PHK, TBM, SJC, SCP, TUR a domácí. Pro závodníky pardubického oddílu bylo loňské šesté místo jistě zklamáním a letos si budou chtít spravit chuť. Praga Praha skončila loni na nepopulárním čtvrtém místě, když nabrala menší ztrátu v úvodu závodu. Tradičně výborní jsou v klubovém klání členové PHK, uvidíme, jakou taktickou fintu předvedou letos (loni převlékali na trati dresy, aby unikli pozornosti soupeřů). Tesla Brno se může spoléhat na v poslední době výborného Osvalda Kozáka, který loni na posledním úseku těsně předstihl Zbyňka Štěrbu z Pardubic. SJC letos nemůže počítat s náskokem, který loni vytvořila Dana Brožková, a tak to bude mít s obhajobou titulu moc těžké. Sparta Praha bude mít pravděpodobně zamotanou hlavu s výběrem čtvrtého muže do družstva,  podobně jako SHK a TUR.

Kdo vydělá na letošním náročném terénu  v okolí Chvalče, by už opravdu byla holá spekulace. Jisté však je, že čím těžší terén jak fyzicky, tak mapově, tím větší jsou rozestupy mezi závodníky a zkušenější získávají navrch.

 Teď jen, aby nám ten výsledkový guláš nakonec nezkysnul…sponzori
Sponzoři závodu

Domis Pivovar Náchod
Racom
KH-kraj www.holan.cz
Krkonošské papírny


Mediální partneři

Český rozhlas HK


Partneři ČSOB

www.diadora.cz
www.barum.cz
www.zaket.cz www.hitec.cz
www.koop.cz
www.tmapy.cz
www.obcasopis.nord-service.cz www.toitoi.cz
www.newline.cz
www.ecco-receptor.comPočet přístupůPrávě je on-line:
logo

©  2005 Slavia Hradec Králové - oddíl orientačního běhu