Skupina veteránů


Veteránské soustředění 2018 - Albrechtice v Jizerských horách

Jan Langr | 22.4.2018

POZOR ZLEVA I ZPRAVA, JE TU NOVÁ ZPRÁVA:

 

JC:

ROK SE S ROKEM SEŠEL,

LECKTERÝ VETOŠ SEŠEL.

 

KK:

ROK SE S ROKEM SEŠEL,

KDEKDO INDICIE NAŠEL.

 

Rok se s rokem sešel a je tu další zpráva o VeVeSo = Veselé veteránské soustředění

pátek 13. – neděle 15. dubna 2018

 

Zprávu předkládá

KK = Šéfinšpektor Komisáž Kluzuóóó – smolař nad smolaře

JC = Jára da Cimrman – neproslavený génius a vynálezce absolutního rýmu

DF = překladatelka Dáša F.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Roky letí jako voda v Jedlové a je tu 15. výroční veteránské soustředění pod taktovkou šéftrenérů Monči a Honzy. Copak na nás, ti čerchmanti, zase vymysleli?

 

Výročí, nevýročí, scénář je hodně podobný těm předešlým a stejně super vymakaný a dokonalý. Čtrnáct dní před termínem dostávají přihlášení veteráni nultou indicii. Je to pohádková chaloupka, zalitá sluncem a pohodičkou. Nebylo by to tam špatné, jak potvrdili Zdeňka a Petr Holečkovi, ale zřejmě tam není tak velká kapacita pro nás, přihlášené zájemce. Takže to byla jen návnada! A teď začalo opravdu veselo! Další indicie byly veselé a rozjásané a rozzářené. Veselé Vánoce, Veselé Velikonoce, Veselé divadlo, Veselé textilie, Veselé korálky, Veselé Čechy……Ovšem chyba lávky, (která nám pak chyběla při překonávání potoka Jedlové, dočtete se později)….bylo to vymyšleno úplně jinak:

 

Indicie:

 1. VÁNOČNÍ OZDOBY = Zdobín, výrobce skleněných ozdob, tudíž místo tréninku a směr další jízdy
 2. DIVADLO JÁRY CIMRMANA – DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU ČECHEM KARLEM NĚMCEM = jdu na sever, jdu na JIH, jdu na sever, jdu na JIH….. k tomu nápověda: směr se liší od severu o 48 grádů, tedy směr se omezuje na SV, JV, JZ a SZ. Náš popleta KK si to vysvětlil po svém: JIH = JI.H. = JI.zerské H.ory. Taky dobrý, že jo?
 3. FOTO Z DRONU: POLE, LOUKY, LES (kam jsem to zas vlez?) = je to zrcadlově zachycena silnice na Hořice u obce Stračov, tedy potvrzení směru SZ. Zrcadlo, zrcadlo, co tě to napadlo?
 4. KRÁSNĚ BAREVNÁ LÁTKA NA ŠATY A ŠATIČKY = mapa orientace svahů viz ags.cuzk.cz v oblasti, viz obrázek, tudíž potvrzení směru další cesty. Šatičky jsou alegorií na textilní průmysl v Jizerských horách.
 5. SKLENĚNÉ KORÁLKY = sice je chtěl skoro všechny skoupit Pepíček (Růžo, Ty se máš!!!), ale než je vykoupil, došlo nám, že je to alegorie výroby jablonecké bižuterie.
 6. KAMZÍK NA SKÁLE = dějiště Olympijských her se Svatém Mořici.
 7. VESELÁ MAPA NAŠÍ REPUBLIKY = ano, zůstaneme u „nás“. Do Mořice si jeďte soukromě někdy jindy.
 8. DALŠÍ ČÁRY MÁRY POD KOČÁRY = je to mapa sklonitosti, to už tu jednou v jiných barvách bylo. Je to údolí Kamenice od nádrže Josefův Důl až do Tanvaldu, navíc Albrechtice v Jiz.h., DETOA, výroba dřevěných hraček. A víte, že celý název obce „ALBRECHTICE V JIZERSKÝCH HORÁCH“ je vůbec nejdelší název obce v naší zemi?
 9. DVA KLUCI V MUZEU = živý je senátor Jaroslav Zeman, majitel DETOY, továrny na dřevěné hračky a figurína představuje Rudolfa Burkerta, bronzového medailistu ve skocích na lyžích na II. Zimní Olympiádě ve Svatém Mořici v roce 1928.
 10. DVĚ STŘECHY JAKO DVOJČATA = ta se šipkou je „naše“ a patří penzionu Permon, pod ní složíme hlavy a staré kosti. Tedy někdo mladé, že?

 

KK:

JEĎ NA TRENINK DO ZDOBÍNA,

VÁNOCE ZDOBÍN PŘIPOMÍNÁ.

NEMODLI SE U KAPLIČKY,

KOUKEJ RADŠI DO MAPIČKY.

 

Je pátek. Ti co mohou, odjíždějí na trénink do Miletínských Lázní kousíček od Zdobína. Letos to tam všichni dobře známe z pořádání VčP, takže trénink je hračka (?) a pěkná zábavička. Je připraven pečlivě, jak jinak, že ano. Většina přijede včas, někdo později, někdo vůbec, ale večer v penzionu Permon v Albrechticích se scházíme všichni.

 

KK:

A PO DOBRÉ VEČEŘI,

ŘEČ SI BEROU TRENÉŘI.

 

Trenéři nám rozdají mapu s názvem Mariánská Hora, 1:45 000, ve které hned vidíme hlavní body: Smržovka, Tanvald, Desná, Josefův Důl, Jiřetín, Albrechtice…. K tomu list s hádankami. Za vyluštění hádanky (nějakého místa) v okolí a hlavně jeho „dobytí“ v sobotu, dostaneme body. Tvoříme dvojice a trojice a vícetice a luštíme. Nenápadně opisujeme a gůglíme.

 

JC:

NAJDU-LI TYTO BODY,

DOSTANU ZA TO BODY.

 1. Zdolat Špičák – 20 b.
 2. Najít Finkův kámen – 10 b.
 3. Přístřešek Mariánská hora – 10 b.
 4. Schowankova hrobka na místním hřbitově – 10 b.
 5. Kamenná komora – 20 b.
 6. Protržená přehrada – 10 b.
 7. Rozcestí Peklo, hájovna – 10 b.
 8. Kaple Panny Marie – 10 b.
 9. Vodopád Jedlové – 10 b.
 10. Kostel Sv. Františka z Pauly – 10 b. + objevit lustr – 10 b.
 11. Mariánskohorské boudy – 10 b.
 12. DETOA, továrna na dřevěné hračky, vstup – 10 b.
 13. Café cukrárna „U Voborníků“ v Albrechticích – 10 b.
 14. Návštěva obce Smržovka – 20 b.

KK:

V PENZIONU PERMONU

SLOŽÍME SVOU PERSONU.

 

Pátek večer končí…. Každá skupinka si dolaďuje postup k dosažení bodů. Večer si zpříjemňujeme hrou na kytaru, hraje a krásně zpívá Petr Holeček, přidáváme se se zpěvem….

…a je tu sobota! Ráno nejdříve vyrážíme na snídani od 8 hodin a již se nám počítá čas do závodu o čas. Limit návratu je do 17.30 h, pak nastane kruťácká srážka bodů.

Dvojice, trojice, čtveřice, pětice, šestice a jiné ….ice se dávají do pochodu, postupně se scházejí a rozcházejí po svém plánovaném postupu.

Jediná, kdo žádný bod nezíská, je Zdeňka H., ta zůstává na základně a odpočívá si tam s kašlem.  Škoda, že se nemůže na ten kašel vykašlat a jít s námi….

 

KK:

KRÁSNÁ ZEZDOLA I ZHORA

JE MARIÁNSKÁ HORA.

 

JC:

MARIÁNSKÉ HORY

MAJÍ KOPEČKŮ HORY.

 

Většinou se všichni nejdříve zvěčnili u Schowankovy hrobky a u kostela Sv. Františka a 20 bodíků je v kapse. Body za zdokumentování krásného lustru nezískává nikdo, kostel je nadobro uzavřený a nepřístupný. A teď se stopy skupinek rozcházejí….. Každá má jiný plán.

Máme povoleno používat k přemísťování místní vlaky. Jízdní řády máme taky.

 

KK:
V MÍSTNÍ TOVÁRNĚ DETOA

SE VYRÁBÍ HRAČKY ZE DŘEVA.

SOUSTRUŽÍ TU KRTEČKY,

NA NOS JIM MALUJÍ TEČKY.

 

V továrně na dřevěné hračky DETOA v Jiřetíně pod Bukovou trávíme nejvíce času, neboť se chceme zúčastnit exkurze. Ta je velmi zajímavá a trvá skoro hodinu. Vidíme dělnici, která dělá osm hodin denně a asi celý život dírky do dřevíček, to by se nám určitě dělat nechtělo nikomu. Hodně z nás si nakupuje drobnosti na památku. Továrna s muzeem je u žel. zastávky. Většina z nás spoj využívá k dalšímu přesunu.

 

KK:

VLAKY VŮBEC NEMAJÍ PRŮVODČÍ,

KAŽDÝ SÁM SI JÍZDENKU OZNAČÍ.

 

Postupně nacházíme či nenacházíme další místa. Např. Finkův kámen s krásnou vyhlídkou po okolí. Finkův kámen vyfotil Petr Holeček a posílá ho mobilem primátoru MUDr. Zdeňku Finkovi, ten mu odpoví, že ani neví, že má kdesi svůj kámen. A že má dost starostí se svým kamenem ledvinovým.

 

KK:

HLEDEJ VELKÝ FINKŮV KÁMEN,

NENAJDEŠ-LI, S BODY ÁMEN!

 

U pohádkové, ale zavřené, hájenky Peklo si žíznivá skupinka zajistila u místní majitelky dodávku lahváčů až z Plzně. Posilněna se vydala k dalšímu místu, a to hledat vodopády Jedlové.

 

KK:

KDYŽ DOJDEME K VODOTEČI,

JEN K PLÁČI MÁME SVOJE OČI.

 

Cesta k vodopádům nebyla tak lehká, jak by se mohlo zdát. Nejdříve bylo třeba brodit se po průseku ve vysokých sněhových závějích, ale to nakonec bylo to nejmenší! Na konci průseku čekala překážka opravdu téměř nepřekonatelná. Rozvodněný potok Jedlová! Jak dál?

 

KK:

NENÍ ZDE ŽÁDNÝ BROD,

CHCE TO VELKÝ SKOK!

JAKO RUDA V MOŘICI,

PŘESKOČ POTOK ZURČÍCÍ!

(lepší je však skok o tyči!)

 

Odtud cesta k vodopádům už byla snadná. Sešlo se zde několik skupinek, zapily překonání potoka a zase se postupně rozešly. Vodopády byly nablízku a už je bylo slyšet….

 

JC:

NAŠI MILÍ KAMARÁDI,

TŘI BRATŘI JEDLOVÉ,

NAVŠTÍVIT BY MĚLI RÁDI,

VODOPÁDY JEDLOVÉ.

 

Den se schyluje ke konci, je čas na návrat do Permonu. Někdo ještě rychle obíhá další místa a sbírá  bodíky, někdo sedí u pivečka ve Sněžence, v původním domově olympionika Burkerta, někde se dívá na stádečko zvláštních koz a kůzlat a ony to nejsou kozy, jsou to ovečky…. Někdo fotí úplně uzavřenou Café Cukrárnu U Voborníků, kde vůbec nikdo od Voborníků není, někdo si ještě jezdí vlakem a sám si tiskne a označuje jízdenku, někdo je někde úplně jinde…… Avšak jedno jisté je, všichni jsme krásně ucaprtaní!

 

……a je tu NEDĚLE!  Budou  šta – fe – ty !!!

 

KK:

NA DALEKOU CESTU

VEM ODDÍLOVOU VESTU.

 

Už v předchozí večer jsme rozlosováni do dvojic na závod štafet. Dostáváme důležité pokyny. Asi v půl desáté se scházíme s batůžky a oblečením a jsme připraveni na delší túru na start. Daleká cesta na start končí asi po dvou minutách, neboť start je přímo u penzionu. Odkládáme batůžky a svršky a opět posloucháme pokyny. Ne všichni, že Aleši?

Razíme do průkazek, každý do svého řádku, který má stejné písmeno jako mapa, že Aleši?

Místo některých kontrol jsou na mapě fotky objektů: lavička, poštovní schránka, dětské prolézačky apod. Pro někoho tvrdý oříšek. Většinou jsme si jisti, že jsme orazili správný objekt. Šéfíčkové se jen potutelně usmívají……. Mají důvod.

 

KK:

KDEPAK, KDEPAK,

DRAHÉ DUŠE,

VYPADÁ TO JEDNODUŠE,

ALE VŠE JE JINAK!

 

Připravili nám naprosto dokonalý chyták s fotkami dětských horolezeckých stěn, které byly na první pohled stejné a na důkladný pohled úplně jiné. Takže tady nastala spousta chybek.

Průkazky vyhodnotili cobydup. A šlo se k dobrému obědu.

 

KK:

NENÍ DŮLEŽITÉ ZÚČASTNIT SE,

ALE VYHRÁT!

 

HODNOCENÍ VŠECH SOUTĚŽÍ:

 

Nejrychlejší odpověď, kteří dva pánové jsou na indicii z Muzea: Komisař Kluzóó´

 

SOBOTNÍ ZÁVOD:

KK:

KDO BYL CELÝ DEN POSPOLU

A DOSÁHL KAŽDÉHO VRCHOLU?

PŘECI JIŘÍK A KARLÍK

SEBRALI KAŽDÝ BODÍK.

S PŘEHLEDEM VYHRÁLI

A NÁM TO VŠEM NANDALI!!!

 

1. místo – Jiřík a Karlík

2. místo – Petrové H. a Š. a Pepa Divec

3. místo – Lenka a Tomáš Myslivcovi

 

KK:

LENKA SEDÍ NA MÝTINCE

A ČEKÁ TAM NA MYSLIVCE.

 

NEDĚLNÍ ŠTAFETY

KK:
ZDEŇKA A PEPA DIVECKÝ

ROZCUPOVALI NÁS NA CUCKY!!!

 

 1. místo – Zdeňka Šabatková a Pepa Divec
 2. místo – Dáša F. a Karel T.
 3. místo – Ivuška B. a Hanka T.

 

ZVLÁŠTNÍ DÍK ŠÉFTRENÉRU HONZOVI, KTERÝ PRO TENTO ZÁVOD VYDAL MAPU!!!

A velký DÍK Monče a Honzovi za to, že vše tak super zorganizovali.

A perlička od šéfíčka:

„Ještě tu něco mám k nedělním štafetám!“


TAM NAD ŘÍČKOU KAMENICÍ,

POD VRCHOLEM ŠPIČÁKU,

BĚHAJ S MAPOU PERMONÍCI

RAŽENÍ MAJ NA HÁKU! J

 

A to už je úplný konec. Tak zase za rok ahojda! JC, KK, DF

 

Hlásí se James BOND 007……

 

PS. A kdo se dočetl až sem, může se podívat na krásné fotečky dokumentující popisované zážitky a na mapy z pátečního tréninku a nedělních štafet:

Pátek

Sobota

Neděle
zpět

Komentáře k článku

Jméno:
Komentář:

Majka: Směju se a nepřestávám... Dášenko, veliká poklona, jsi fakt báječná! Díky, převeliké díky, smích zajídám fíky!

26.4.2018
Iva Bar.: Nádherné počtení. To je na kroniku veteránů. Staneš se, Dášo, kronikářkou? :-)

23.4.2018
Zdena: Dáši jsi jednička!!!

23.4.2018