Soustředění Jizerka 7.-9.1.2022

Zuzana Jedličková | 27.1.2022

Tak letos nám to dopadlo! Covid dovolil a mohli jsme na začátku ledna vyrazit na tradiční zimní "víkendovku". Místo ale tradici změnilo a nejeli jsme na Šerlišský mlýn v sobotu ráno, ale už  pátek večer jsme se navalili do Chaty pod Bukovcem v obci Jizerka, v Jizerských horách (kdyby někdo nevěděl).

 

Sněhové podmínky byly už během prosince na mnoha místech výborné a na soustředení jsme se moc těšili. Povánoční obleva ale vykonala své a webkamery na Jizerce ještě v úterý před odjezdem ukazovaly jen holé louky, zprávy na webu od místních popisovaly jen holé silnice. Na Nový rok všude bahno... V úterý se na tréninku množily dotazy typu "Jedeme?"... Do seznamu věcí co s sebou jsme připsali boty na běhání a pláštěnky...

Dali jsme se na modlení a čáry...  a jistě již mnozí víte, že nakonec úspěšně:-)

 

Od úterý večer začalo sněžit. Závěje z toho nebyly, ale na ujetí tratí a stop to stačilo. Boty na běhání jsme nakonec nepotřebovali a za to lyže využili až až.

 

Přes prázdniny se všichni prosincoví marodi vyzdravili a tak jsme až na pár odhlášek z jiných důvodů odjeli na soustředění v hojném, dalo by se říct až plném, počtu (až na jeden nalomený palec v den odjezdu).  Celkem nás nakonec bylo 31 dětí a 14 dospělých.

 

Všichni se úspěšně k chatě doklouzali, nikdo nesjel kolem z krajnice (někdo jo, ale ne z našich a zapadlé jsme jen úspěšně pomohli vytáhnout) a tak se ještě před večeří stihla většina účastníků ubytovat a případně  se provětrat venku na sněhu. Po večeři a chvilce volna (kdy část dětí prověřovala, co chata vydrží a jestli ji opravdu nezboříme) následoval "seznamovací večer" a pár společenských večerních her ve vylosovaných týmech. Hlavně protahování provázku nohavicemi si asi budou všichni pamatovat:-)

Večerku se části dětí moc nepovedlo dodržet, nepomohlo ani vyhrožování ranní rozcvičkou... z čehož měli trenéři radost a byli moc rádi, že mohli vstávat dřív a jít se ráno provětrat a měli u toho početný doprovod...:-)

 

V sobotu dopoledne jsme konečně vyrazili na lyže (běžky, ale to jsou taky lyže:-)). Oběd byl domluven na později, abychom zvládli něco objet a tak nic nebránilo tomu nabalit si svačinu a vyrazit na pořádný výlet :-)

Po společné fotce jsme vyjeli po cestě "Promenádní" na křižovatku "U bunkru", vzdálnou něco přes 1km. Cestou se už trochu ukázalo jak kdo jede rychle a tak jsme se mohli rozdělit do několika rychlostních skupinek (které se díky dostatečně početnému doprovodu mohly rozdělit ještě později do podskupinek:-)).

Děti jely moc pěkně a musím říci, že jsme byli příjemně překvapeni, že i ti menší všichni pěkně ťapali a jeli. Nejsilnější skupinka urazila nakonec asi 20km. A i ti nejmenší ujeli asi tak 7-8 km.

I když už při výletě nožičky bolely, polední klid nebyl pro většinu ani moc klid, takže příště asi výlet ještě delší... :-)

Odpoledne se některým na lyže už moc nechtělo, ale nakonec všichni statečně vyrazili.

Vzali jsme to tentokrát už lehčeji. Po kratičkém projetí jsme si zabrali stopu nedaleko nástupního místa a zkusili si chvilku jezdit bez hůlek, po jedné lyži a prostě trochu techniky a delších skluzů.

Většina už pak byla unavena a pro ten den vyvětrána, někteří po lyžování ještě vyrazili na bobovačku.

Po večeři opět následovala chvíle volna a pak večerní týmové společenské hry.

V součtu soutěží vyhrál tým modrých Šmoulinek, druzí byli žlutí Mimoni a třetí červení   - Jahůdky.

Den byl náročný, ale asi toho bylo málo, i když byl večer klidnější než ten páteční, část dětí nějak nechtěla dodržet večerku... a tak opět muselo, k velké radosti trenérů, dojít na ranní rozcvičku...:-)

 

Neděli nám zahájila rozcvička při východu slunce. Bohužel sluníčko brzy přepraly mraky a když jsme vyrazili do stopy, tak bylo šedo a začalo i sněžit. Pojezdili jsme si asi hodinu, každý hezky svým tempem. Nejrychlejší stihli asi 10km, ostatní tak různě. Všichni ale opět jeli co jim nohy a ruce stačily a zaslouží si velkou pochvalu.

 

Po hodině jsme se sešli na kraji louky kus od chaty a na závěr si ještě trochu netradičně zazávodili. Vždy s různým počtem lyží a hůlek. Všichni závodili co to šlo a když jsme byli řádně vysportovaní a "patníky" ze štafetek zmrzlí, utíkali jsme do chaty, dobalili věci, slupli k obědu borůvkové knedlíky (někteří si ještě zablbnuli ve sněhu) a postupně se rozjeli do svých domovů...

 

Ještě jednou chválím všechny děti za předvedené výkony a děkuji všem přítomným rodičům za vydatnou pomoc. Bez vás by pořádat soustředění na běžkách s tolika dětmi různého věku pořádat nešlo...

 

"Pár" fotek z pátku a soboty najdete tady.

Fotky a videa z neděle zas tady.

(je jich trochu víc, ale každý rodič chce najít na fotkách své dítě, tak se to těžko promazává...)
zpět

Komentáře k článku

Jméno:
Komentář:

Klára: Bylo to moc fajn! Velký obdiv a díky Zuzce, že je do takové divoké akce ochotná jít ;-))) Za rok se těšíme!

29.1.2022
Alice: Krásná Jizerka, kdysi tam byli závodní tratě a zmapovaný hřeben pro LOB. Tradiční místo pro naše soustředění. Těší mě , že žactvo SHK objevilo moje zaslíbené místo. Věřím, že se tam budete rádi vracet. Pěkné fotky od Zuzky vypovídají o skvěle vydařené akci. Radost pohledět, lyžařský styl je rok od roku lepší.

29.1.2022