Mapa Lodínské lomečky (kdysi Bezejmenná)

Honza Netuka | 31.5.2021

Během Velikonoc trénovali a následující středu budou hradečtí o-běžci z obou klubů trénovat na této nové mapě.
Vznik mapy připomíná, že poslední květnový den uplyne 35 let od pořádání prvního republikového závodu Slávií Hradec Králové.
Oddíl si již ve třetím roce své existence troufl na pořádání republikového závodu. Byl jím kvalifikační závod štafet v sobotu 31. května 1986 odpoledne (prakticky totéž, co dnes závod Českého poháru štafet). Centrum bylo na fotbalovém hřišti v Suché u Nechanic (tam se zastavil čas, dnes to tam vypadá prakticky stejně). Hybnou silou pořádání byli samozřejmě manželé Mikulečtí, ale funkci ředitele měl Mirek Máslo. Dochoval se cyklostylovaný exemplář podrobného popisu organizačního zajištění závodu včetně plánku shromaždiště a předávky. Najdeme v něm i funkce několika současných členů SHK: Dáša Pakostová (Filipová) – materiálové zajištění, prezentace, měření časů v cíli, dále Michal Jedlička – výdejna map, Honza Netuka – roznos kontrol a kontrola správnosti ražení, Lenka Fryšová (Myslivcová) – spojka k vyvěšování. Pomáhal, kdo mohl, hodně to stálo i na otcích tehdejších žáků a dorostenců (z dnešních členů např. Jedlička, Charvát, Toužil, Netuka).
zpět

Komentáře k článku

Jméno:
Komentář:

HonzaN: Cenzura je ještě horší než veřejné praní špinavého prádla. Když Alice měla tu potřebu...

31.5.2021
HonzaN: A já na oplátku děkuji Dáše, že přidala detaily. Ano, ta čísla dodnes ve skladu jsou a některá z nich byla použita i v r. 2019 při M VčO štafet.
Ještě z dnešního pohledu (od notebooku a barevné laserové tiskárny) úsměvné doplnění k zákresu tratí: Byl to jeden z prvních závodů štafet u nás, pro který bylo provedeno nalosování variant úseků na nějakém sálovém počítači v Praze. Tamtéž byly na plotru na pauzák vykresleny popisy, ty se po rozřezání nalepily na ohnutou část mapy a podle nich se - jak zmínila Dáša - červenou propiskou podle šablonky zakreslila vždy originální příslušná trať. Vše samozřejmě muselo projít dvojí kontrolou, aby nenastala chyba, které by mohla znamenat neregulérnost a tedy zrušení závodu.

5.4.2021
D. Filipová: Děkuji Honzovi za vzpomínku na závod štafet na mapě Bezejmenná před 35 lety. U mého jména je poznámka "materiálové zajištění". Mimo jiné to bylo zajištění startovních čísel pro štafety. V té době byla sada čísel velmi drahá. Tak jsem je vyrobila doma v kuchyni. Tatínek mi z Texlenu Trutnov daroval odřezky netkané textilie, maminka naší žákyně Lucky Středové mi půjčila z práce sítotisk a černou barvu a šablony číslic. Celou noc jsem přes sítotisk tiskla startovní čísla, pěkně jedno po druhém, k nim pak buďto jednu tečku, či dvě, či tři...Moc ráda na to vzpomínám. Měla jsem radost, že jsme ušetřili peníze za nákup drahé sady. Mám dojem, že jsem tato letitá čísla nedávno někde viděla jako náhradní, kdyby se nějaké číslo z nové moderní sady ztratilo...Tratě jsme zakreslovali červenou propiskou ručně podle kolečka na šablonce...vše se zapisovalo ručně či na psacím stroji...transparenty "start" a "cíl" jsme psali štětcem na stará prostěradla...nacyklostilované výsledky jsme posílali poštou a mnohdy do oddílu došly až za týden...A takto by mohli pokračovat vzpomínkami ze svých úseků všichni pamětníci, pořádající tyto závody...Asi bychom se u toho i dost pobavili a nasmáli...a dnešní malé děti by nechápaly, o čem to mluvíme...Každá doba má své zajímavé a hezké okamžiky. Děkuji za pozornost.

4.4.2021