50 let první hradecké o-mapy

Honza Netuka | 6.8.2020


Před půlstoletím - v srpnu 1970 - byla vytištěna mapa Lesní hřbitov, první hradecká mapa speciálně zpracovaná pro orientační běh. Zde najdete dokument připomínající toto kulaté výročí.
A totéž na O-news.cz.
zpět

Komentáře k článku

Jméno:
Komentář:

Dáša F.: Honzo, hezká a zajímavá prezentace. S historií OB obecně a s historií našeho klubu by se měli seznamovat všichni členové. Domnívám se, že je to velmi důležité. Škoda, že již nevycházejí tištěné Ročenky. Tam byla "historie" po ruce a rádi jsme v nich listovali i po mnoha letech... I tam by se hodily články, které zde prezentuješ Ty i další členové.

7.8.2020
HonzaN: Ano, letí to. První mapu sice jako orienťák nepamatuju, ale na té druhé - "dvacítce" - jsem jako žák absolvoval nesčetně tréninků, protože v době mých začátků to byla nejlepší hradecká mapa. Pamatuji si, jak do ní paní Mikulecká postupně modrou propisovačkou dokreslovala nebo škrtala oplocenky a žlutila nové paseky. A třetí vydání jsem už i částečně mapoval a celé kreslil a pak jsem se podílel na všech dalších...
Co se týká vodní nádrže Cesta Myslivců: Když v r. 2004 šla mapa do tisku, byla nádrž právě dostavěna, napouštěla se, a proto je zaznamenán jen tehdejší aktuální stav vodní plochy. Naopak Petr Mareček při mapování na jaře 2013 měl nádrži extrémně vody, proto je na mapě vidět rozsah i přes celý zadní mokřad.

7.8.2020
Jedla: Pěkné a zajímavé, obzvlášť když si člověk skoro na všech mapách postupně zaběhal :-).
Je tam vidět, jak může zaniknout cesta, když se vykácí les a postaví se přes ni oplocenka (uprostřed nahoře), jak může vzniknout průsek v místě, kde byly u sebe 2 oplocenky (vpravo nahoře), jak se za 30 let po vykácení lesa z něj stane opět orienťácká bílá (malý čtverec vpravo na kraji), jak vznikla a jak se mění nádrž Cesta myslivců, atd.

7.8.2020