Připravujeme poslední letošní závod v Čechách

Honza Netuka | 26.10.2016

Na sobotu 5. listopadu připravujeme na vrchu Kaňk u Kutné Hory poslední závod oficiální sezony v Čechách. Centum závodu je na fotbalovém hřišti v Kaňku. Uvítáme nejen závodníky z Východočeské oblasti, ale závod je též zařazen do Ligy Vysočiny. Do nevšedního terénu poznamenaného středověkou těžbou stříbra a jiných kovových rud zcela jistě dorazí i zájemci ze středních Čech a Prahy, i když tyto oblasti nabídku na zařazení závodu do svých soutěží loni odmítly. Přihlášky jsou přes ORIS do neděle 30.10., pro opozdilce ještě 31.10. za příplatek a potom už pouze do kategorií HDR, P a T (i na místě na prezentaci). Více informací se objeví po kliknutí na baner závodu umístěný vpravo od tohoto článku.
Článek uvádí fotografie desky umístněné na zadní straně kamenného sloupu na západním vrcholu Kaňku. Kdo první napíše na můj email jméno, které je na posledním řádku nečitelné, má startovné zdarma. Soutěž byla ukončena, viz dále.

Do večera 29.10. mi došly 3 odpovědi.
Přiznám se, že jsem soutěž vyhlásil poté, co se mi nepodařilo na internetu dohledat jednoznačnou odpověď. Že to byl někdo z rodu Chotků, to jsem si myslel. Nezpochybnitelnou odpověď by dal zápis v zemských deskách.
Jako první přišla jednoznačně nesprávná odpověď: Jan Rudolf Chotek. Ten ale žil v letech 1748-1824, takže on to být nemohl. Nicméně tento pán nechal na Kaňku na začátku 19. století vybudovat památník a mohylu se sloupem, na jehož zadní stranu byla po mnoha desetiletích umístěna kamenná deska, o které je řeč.
Kamil Pipek a Aleš Bednařík odpověděli: Rudolf (Karel) Chotek. Narodil se 1832, zemřel 1894, vlastnil statek Nové Dvory, ke kterému pozemky na Kaňku téměř jistě patřily, takže je prodat mohl... Beru to tedy tak a Kamilovi a Alešovi přepíšu v ORISu startovné na 0 Kč! Kamil ještě vyhledal, že 5. listopadu je v historii Kaňku ještě jednou významné datum:

V pondělí 5. listopadu 1492 se na kaňkovské radnici shromáždili tamní konšelé pod vedením rychtáře Tomáše Černého, aby byli přítomni založení register (pamětní knihy), jež dle dikce úvodního zápisu "způsobili pro paměť budoucím po nich, aby se měli čím spravovati, ne jako předkové jich, kteřížto neprohlédali k časům budoucí[m], a protož není jim z čeho děkovati".
zpět

Komentáře k článku

Jméno:
Komentář: