„Třídenní“ na severu Čech

Předminulý víkend byl opět nabitý celostátními závody. V pátek 1. 6. se konalo MČR ve sprintu v Děčíně, o víkendu pak další dvě kola ŽA v Kytlici. V Děčíně nás pořadatelé zavedli do samotného centra města a přilehlého zámku se zahradami. Závod byl poměrně velkolepě uspořádán: centrum ve sportovní hale, předstart v sousední škole, odtud se závodníci HD16-21 přesouvali přímo na start, na první kontrolu se běželo přes náměstí (kde byli diváci v nezvykle hojném počtu), divácká kontrola a cíl opět na náměstí, k tomu kvalitní spírk. Tedy možná je tohle standard, ale já už na MČR ve sprintu dlouho nebylo a tak to na mě udělalo docela dojem.

Po zahřívací první kontrole (i když i tam se dělaly k radosti přihlížejících chyby) tratě zamířily do terasovitých zámeckých zahrad, nejtěžší pasáže celého závodu (schody, nepřekonatelné zdi, podběh mostu apod.). Kvůli mapování bylo potřeba i zastavit, ale na to nemělo hodně závodníků čas nebo odvahu, a tak se dělaly velké chyby. Dalším oříškem byl dlouhý postup – přibližně rovnocenná volba oběhnout zámek zprava nebo zleva. Zbytek trati už byl mapově méně náročný a prověřil fyzickou kondici a hlavně znalost mapového klíče. Bohužel je už skoro pravidlem, že na každém sprintu ulpí větší či menší kaňka. Tady se diskutovalo o kontrole č. 38 v privátu (spíš jen formální chyba mapy, protože při závodě si toho nikdo nevšiml a všichni spokojeně razili), skákání serpentýn při postupu 34-35 (to se prý v jednom místě nakonec mohlo, ale většina lidí si to nemyslela a poslušně běhala dolů cik-cak) a hlavně skákání přes mini privát ke kontrole č. 54 (tady se našlo pár Mirků Dušínů, kteří si toho v cíli všimli a nechali se disknout, ale kolik takových ve skutečnosti bylo?). Zajímavé, že největší tyátr je vždy okolo H21:-) Chvíli už to vypadalo, že se Eda proprotestuje a prodiská ze 6. místa až k medaili, ale nakonec mu placka o jednu sekundu unikla. V ostatních kategoriích už se to tak neprožívalo a nějaký ten skok přes privát se snesl. Zásadní věci ale měli pořadatelé ošetřené rozhodčími v terénu, kteří závodníky usměrňovali (asi efektivnější způsob, než lidi „tajně“ fotit a pak vše dodatečně vyhodnocovat a případně přepisovat diplomy). Kromě Edy se do desítky dostala ještě Pavla v D20 (10. místo a podobný úspěch jako loni).

V sobotu jsme se přesunuli do Kytlice, kde byla na programu klasika. Pokud člověk zamíří na závody pořádané BOR ve skalách, tak se většinou nesplete a čeká ho pěkná trať v pěkném terénu. Po dlouhé době to konečně byla klasika na úrovni, s opravdovými volbami postupů a těžkými (ale ne zašitými) kontrolami. Nejvíce se dařilo Zuzce, která se i v nabité konkurenci dokázala propracovat na bednu (Dana Šafka si „naštěstí“ asi nekontroluje kódy, jinak by to byla brambora:-). V první dvacítce skončily ještě Marťa (13.) a Lenka (16.). V H21E vybojoval Eda 5. flek a Míca skončil 21.

Následující den jsme se již s řádně těžkýma nohama vydali na labužnickou krátkou trať do skalnatých údolíček, která byla místy pěkně zarostlá hustníky a pasekami. Stavitel na naší trati použil vychytávku v podobě dvou neskalních kontrol v „placatém“ lese, kde se překvapivě nejvíc chybovalo (což mě navádí k domněnce, že to tam ne 100% sedělo, ale nevím…). Hlavní kategorie měly diváckou kontrolu a průběh okolo rybníka. Následoval závěrečný pytlík ve skalách, další příležitost jak ztratit trochu času těsně před cílem. Jako jediná vada mi přišlo, že v lese bylo občas docela husto (miniaturní prostor závodu pro 1500 lidí) a taky startovní interval 2min je na těžkém middlu docela málo (není nad to potkat při závodě tři soupeřky, některé i vícekrát). V D21E bylo tentokrát oddílové pořadí následující: Zuzka 8., Verča 9., Lenka 14., Marťa 18. V H21E byl Eda pro změnu 5. (zajímavá je větší ztráta na vítěze než na klasice) a Míca se zlepšil o dvě místa na 19. pozici. Na bednu tentokrát šla pouze Bára jako vítězka v D21B (v zastoupení:-).

Pátek - sprint

D20A (1,8km, 50m): 1. T. Novotná (PHK) 14:17, 10. Pavla 16:34, 21. Eliška 19:56

D21 (1,9km, 55m): 1. I. Duchová (LPU) 13:49, 16. Marťa 15:47, 26. Verča 17:48

D21A (1,7km, 50m): 1. R. Mrázková (SJC) 13:09, 29. Lenka 16:15

H20A (2,0km, 65m): 1. M. Schuster (AOP) 12:29, 24. Smíťa 15:52

H21 (2,1km, 75m): 1. T. Dlabaja (TUR) 12:39, 4. Eda 13:15, 21. Heppy 16:29

H21A (1,9km, 70m): 1. R. Ondráček (EKP) 12:51 , 15. Vask 14:00, 19. Kuba 14:09, 22. Šába 14:12, 31. Míca 14:27

H21B (1,7km, 65m): 1. J. Perůtka (LCE) 12:51, 20. Boban 14:53, -. Lukáš disk

Sobota – klasika

D20A (6,7km, 270m): 1. P. Pavlovcová (TUR) 52:29, 19. Pavla 70:34, 22. Eliška 74:58

D21E (8,5km, 345m): 1. M. Omová (TUR) 66:09, 3. Zuzka 67:03, 13. Marťa 74:39, 16. Lenka M. 75:37, 25. Verča 84:15

D21B (6,9km, 235m): 1. H. Tichovská (PGP) 60:10, 7. Bára 70:01, 30. Lenka 83:59

H20A (10,6km, 400m): 1. J. Petržela (PHK) 69:56, 26. Smíťa 95:36

H21E (13,8km, 530m): 1. M. Nykodým (ZBM) 84:57, 5. Eda 87:34, 21. Míca 97:26, 29. Vask 101:14

H21A (12,2km, 440m): 1. M. Horáček (VLI) 81:21, -. Kuba disk

H21B (11,0km, 410m): 1. T. Zakouřil (TUV) 77:09, 61. Lukáš 147:21

Neděle - middle

D20A (2,6km, 145m): 1. V. Horčičková (UOL) 24:30, 16. Eliška 32:48, 17. Pavla 34:10

D21B (2,8km, 130m): 1. Bára 28:02, 11. Lenka 33:46

D21E (3,6km, 185m): 1. D. Brožková 30:29, 8. Zuzka 33:15, 9. Verča 33:40, 14. Lenka M. 34:31, 18. Marťa 35:16

H20A (3,2km, 175m): 1. M. Schuster (AOP) 24:01, 17. Smíťa 31:36

H21E (4,6km, 255m): 1. J. Šedivý (PGP) 32:31, 5. Eda 35:53, 19. Míca 39:41, 32. Heppy 44:47, 35. Vask 48:14

H21A (3,9km, 175m): 1. M. Horáček (VLI) 28:48, 47. Kuba 38:33, -. Šába disk

H21C (3,0km, 170m): 1. O. Prášil (SJC) 28:30, 65. Lukáš 57:27